24 Septembrie, 2018

ÎNTREBARE: Pot să muncesc cu jumătate de normă, dar să fiu plătit pentru normă întreagă, având grijă de părintele vârstnic?

Întrebarea cititorului: Locuiesc cu mama mea în vârstă de 86 ani. Eu nu am loc de muncă deoarece aceasta are nevoie de îngrijire permanentă, însă am înțeles că există o lege care stabileşte că mă pot angaja... ...

continuare →

Cadrele didactice s-ar putea pensiona mai devreme şi ar putea lucra mai puţin în ultimii ani de activitate

Legea Educaţiei naţionale ar putea fi modificată din nou, astfel încât cadrele didactice să poată ieşi la pensie mai devreme, iar în ultimii ani înainte de pensionare, norma didactică să le poată fi redusă, fără ca salariul să fie afectat. Noile prevederi vor fi discutate în Senat, fiind incluse în două proiecte legislative.Prima iniţiativă prevede completarea art. 284 din Legea nr. 1/2011, astfel încât toate cadrele didactice să poată cere pensionarea cu 3 ani înaintea împlinirii vârstei de pensionare, pe motiv că dacă vor să mai predea, cadrele didactice au oricum la dispoziţie prevederea să se întoarcă în activitate şi după pensionare:“Pe de o parte, există angajaţi care îşi doresc pensionarea la cerere pentru că nu se mai află în posibilitatea fizică sau psihică să răspundă cerinţelor de eficienţă ale sistemului de învăţământ actual într-o continuă schimbare, iar acest fapt se reflectă în rezultatele elevilor. De cealaltă parte, există cadre ...

continuare →
777653.maxformer.com